Tlačové správy

Ľahké, zaťažiteľné a nehrdzavejúce


Tradičné kryty šácht z kombinácie materiálov betón a liatina (BEGU) a z oceľobetónu sa už roky úspešne používajú v inžinierskych a priemyselných stavbách, ako aj pri stavbe káblových kanálov. Ponúkajú vysokú životnosť a dobrý pomer cena/výkon. Tieto kryty staršej generácie však často neumožňujú jednoduché používanie. Fibrelite ponúka produktový program výkonných krytov so špičkovými technickými vlastnosťami a okrem mnohých štandardných rozmerov aj množstvo modulárnych individuálnych, radových a plošných riešení pre takmer každú výzvu v priemyselnom a inžinierskom stavebníctve.

Mimoriadne ľahké – v montáži a zaobchádzaní
Moderné plastové priemyselné kryty sa vyrábajú z vláknového kompozitu. Preto sa s nimi mimoriadne jednoducho manipuluje a sú udržateľne bezporuchové. Pretože medzi kladné body použitého materiálu patria jednak odolnosť voči korózii a jednak nízka hmotnosť krytu. Vysunutie krytu ľahko zvládne jediná osoba, takže odpadá potreba ťažkých zdvíhacích zariadení.

Príklad
Ešte aj kryt so svetlou šírkou 1 020 milimetrov váži iba približne 53 kilogramov – pri triede zaťaženia E600 (do 60 ton). Vďaka inovatívnemu vláknovému kompozitnému materiálu možno dokonca vyčítať údaje telemetrie rádiovým prenosom bez toho, aby bolo potrebné kryt otvoriť. Aj časté otváranie je možné bez vzniku príznakov opotrebovania materiálu. V tejto súvislosti je praktické, že kryty možno vybaviť vnútorným menším krytom. Toto vyhotovenie umožňuje čiastočné otvorenie krytu šachty na vykonanie kontroly.

Zaťažiteľná alternatíva
Okrem jednoduchej montáže a manipulovateľnosti v každodennom používaní sa plastové kryty šácht vyznačujú najmä svojou odolnosťou: v porovnaní so zvyčajnými krytmi sú na 100 percent nehrdzavejúce. Je to zaručené použitím štruktúr zo sklenených vlákien v kombinácii s epoxidovou živicou. Vrchné tesnenie okrem toho zabezpečuje, že pod kryt sa nedostane povrchová voda. Produktové riešenia z plastu sú okrem toho antistatické a spomaľujú horenie.

Práve v súvislosti s náročnými oblasťami použitia v chemickom priemysle alebo na prevádzkových plochách letiska sú neklesajúca odolnosť kompozitného materiálu často rozhodujúcimi výhodami produktu. Okrem toho musia podlahové krytiny v tomto kontexte často spĺňať vysoké požiadavky na pochôdznosť, bezpečnosť a životnosť. Rozhodujúce je, že sú nešmykľavé – čiže drsné.